O VIN kódu už slyšel asi každý, a to nejen majitelé vozů, ale přesně říct, co vlastně VIN kód je a k čemu všemu je užitečný už zvládne jen hrstka z nich. Pokud plánujete koupi ojetého vozu měl by být VIN kód mezi prvními údaji, které vás o vozidle budou zajímat. Abyste dokázali získat maximum informací o voze právě z VIN kódu, věnujte pozornost následujícím řádkům.

VIN kód je jako rodné číslo

Tak jako má každý občan České republiky přidělené své unikátní rodné číslo, má každý automobil přidělen hned při výrobě svůj VIN kód. Na rozdíl od rodného čísla je však VIN kód mezinárodní. VIN kód je tedy identifikační číslo vozidla, které se skládá z řady čísel a písmen. Standardně se VIN kód skládá z 17 znaků, vozy vyrobené v USA pak mají normu ještě mírně upravenou a obsahuje podrobnější informace ohledně vozidla. Velice šikovně pojmenoval VIN kód jeden specializovaný zahraniční web, který mu přiřazuje titul DNA vozidla a nabízí bezplatný nástroj k jeho prověření. Jedná se o webové stránky checkcardna.com.

Proč si prověřit VIN kód?

Důvodů proč si prověřit VIN kód vozidla je celá řada, protože získáte řadu informací, které vám například prodejce zamlčel. V současné době existuje řada velice užitečných webů, které dokážou z VIN kódu vyčíst hromadu informací. Velmi užitečný přehled těchto aplikací naleznete na webu bestvindecoder.com.

Nejedná se o kradený vůz?

Díky VIN kódu si můžete zjistit především, zda není vůz kradený. Ano může se to stát i vám, nejsou to jen městské legendy, že někomu policie zabavila auto, protože bylo kradené. Proto je důležité si zjistit informace o voze z VIN kódu dříve, než vozidlo koupíte.

Sedí stav tachometru?

Při každé technické kontrole, která je na autě prováděna je zaznamenáván aktuální stav tachometru. Díky tomu můžete lépe odhadnout, zda sedí hodnoty, které jsou vám u prodeje předkládány. Je více než podezřelé, pokud předešlý majitel najel každý rok kolem 30 000 km a po poslední technické prohlídce pak jen 10 000 km za rok.

Nebylo auto bourané?

Díky VIN kódu se dá dnes zjistit i zda nebyl vůz součástí nějaké nehody. Velmi často se totiž můžete setkat s prodejci, kteří vám tuto skutečnost zamlčí, aby nemuseli poskytnout slevu na prodávaný vůz. Samozřejmě menší kolize, které nebyly hlášeny na pojišťovnu nebo policii ze záznamů nezjistíte, ale o nehodách, které mají velký vliv na cenu vozu se již záznamy většinou vedou.

Nemůžete najít VIN kód?

Umístění VIN kódu se u vozidel jednotlivých značek značně liší. Platí však, že se jedná o neodnímatelnou součást karoserie, dále pak bývá VIN kód pro zběžnou kontrolu umístěn u předního skla a samozřejmě jej naleznete i v technickém průkazu. Nevíte, kde hledat VIN kód vašeho vozidla? Zkuste se podívat na místa, kde jej najdete nejčastěji jedná se o:

  • Motorový prostor
  • Horní část podběhu
  • Na přední pravé pružině nebo tlumiči
  • Na podlaze u spolujezdce
  • Na pravé straně opěradla zadního sedadla
  • V zadním zavazadlovém prostoru
  • Na pravé straně karosérie vozidla
  • Na typovém štítku, který je ve dveřích nebo na rámu

Přesné umístění se pak liší podle značky a modelu vozu, například u oblíbeného vozu Škoda Octavia bývá VIN kód vyražen na zesílení v blízkosti zdířky usazení pravého tlumiče.

Similar Posts