Je jen otázkou času, kdy se elektromobily výrazně prosadí i na českém trhu. Drobná změna v českém zákoně by tomu mohla výrazně napomoci.

V blízké budoucnosti se dá očekávat, že trh s elektromobily pohltí klasické vozy se spalovacími motory. Než se tak stane, bude nutné vybudovat dostatečně robustní infrastrukturu. Absolutním základem jsou totiž nabíjecí stanice pro elektromobily, kterých zatím v Česku příliš mnoho není.

Nabíjecí stanice pro elektromobily nebudou stavba

Nejen plánované projekty velkých energetických společností by to měly změnit. Pomůže k tomu i nová vyhláška, díky níž nebude nutné pro stavbu běžných dobíjecích bodů žádat o stavební povolení. Jedná se o zvláštní právní předpis, který se snaží vyjít vstříc rostoucí komunitě vlastníků elektromobilů. A dá se očekávat, že díky tomuto novému nařízení bude počet nabíjecích stanic v Česku konečně růst.

Akumulace energie do baterií tak bude jednodušší. Než ale začnete úplně jásat, musíme vám tento zákon objasnit. Zákon totiž říká, že se má jednat o běžný dobíjecí bod. To znamená, že nabíjecí výkon jedné zásuvky nesmí přesáhnout 22 kW. Výhodou je ale fakt, že na jedné nabíjecí stanici může být takových zásuvek více. Pokud by se tedy povedlo několik nabíjecích stanic vybudovat například na frekventovaných parkovištích, mohli by si vlastníci elektromobilů v klidu nabíjet svoje vozy i během každodenních činností.

Rozmach elektromobilů

Je tedy vidět, že se Česko koneční snaží vycházet vstříc i majitelům elektromobilů. A není se čemu divit. Komunita majitelů elektromobilů raketově roste. V Česku sice jejich počet stagnuje, dá se ale očekávat, že v následujících letech dojde k prudkému nárůstu. Zvlášť pokud budou ceny některých vozů dostupnější a jestli budou nabíjecí stanice pro elektromobily běžně dostupné i v malých městech. Potom jejich rozmachu nebude nic bránit.

 

Similar Posts