Žádné auto neslouží dlouhé roky. Jednoho dne se stane, že mu ani v tom nejlepším autoservisu či pneuservisu nepomohou. V tomto okamžiku je zapotřebí se s vozidlem rozloučit. I když to pro mnohé bývá velmi emotivní záležitost, ekologická likvidace vozidel je zákonem stanovená povinnost. Možná se ptáte, jestli je to opravdu tak nezbytné, jak říká zákon, ale my můžeme jen přitakat. Nepojízdné vozidlo je totiž bráno jako nebezpečný odpad, který je (logicky) nutné zlikvidovat, než někoho ohrozí.

Majitelé jsou povinni vyřadit vozidlo z evidence motorových vozidel

V souvislosti s ekologickou likvidací automobilů je nutné, aby majitelé vozů vyřadili auto z evidence motorových vozidel. Ti, kteří si nepojízdný vůz nechávají stát na zahradě a využívají ho na prodej jednotlivých dílů, postupují protizákonně.

Po zjištění, že je vaše auto nepojízdné, je důležité, aby vaše kroky směřovaly na odbor dopravy, kde po proběhnuté likvidaci zažádáte o vyřazení silničního vozidla z provozu. Před likvidací na odbor dopravy nechoďte, bez protokolu potvrzujícího zmiňovanou likvidaci vaší žádosti nevyhoví.

Jak probíhá ekologická likvidace vozidel?

Nemusíte se obávat toho, že je likvidace vozidel náročná nebo příliš složitá. Právě naopak – je to poměrně snadné. Ze všeho nejdříve si musíte najít někoho, kdo váš vrak vykoupí. Takových firem se však na trhu vyskytuje celá řada, tudíž se nebojte, že výběrem, respektive hledáním strávíte celé své mládí. Zatímco některé firmy si pro vrak přijedou samy, jiné vyžadují, abyste vrak na vrakoviště přivezli.

Aby mohla likvidace proběhnout bez problémů, je důležité mít po ruce potřebné dokumenty, jako je občanský průkaz a velký technický průkaz. Vůz jako takový nemusí mít registrační značky. A nemusíte mít u sebe “ani floka”. Likvidace je totiž od poplatků osvobozena.

Similar Posts