SMD je specifickým typem technologie, která našla ve světě LED výrazné uplatnění. Co znamená a k čemu slouží tyto diody?

Přehled nejdůležitějších vlastnosti SMD LED

Pod označením této LED technologie se skrývá SMD neboli Surface Mounted Diode. V překladu tedy povrchově osazená dioda. Typickou vlastností těchto čipů zalitých epoxidovou pryskyřicí je to, že poskytují dostačující světelné výkony. Zároveň jsou malé a lehké a zůstávají pružné i velmi poddajné. Zachovávají si i obecné výhody LED, zejména dlouhou životnost v řádech desítek tisíc hodin.

Proto patří SMD k nejrozšířenější technologii v průmyslovém využití. Setkat se můžeme v praxi zejména s LED pásky nebo se žárovkami. SMD LED často nacházejí uplatnění coby efektové osvětlení. Zejména v amatérských podmínkách však vyplývá i nevýhoda: Ruční pájení bývá u takto miniaturizovaných součástek poměrně obtížné. Nutné je taktéž si uvědomit, že obecně u LED vychází méně příznivě poměr cena/lumeny.

Rozměry a další vlastnosti diod

Mylné je přesvědčení veřejnosti, že by existovaly pouze tři rozměry SMD LED. Jak zjistí ti, kteří se po „SMD ledky“ začnou pídit, dostupných je jich více a lze je pořídit i v ČR. Ve skutečnosti jsou tři obvykle zmiňované typy pouze nejčastěji používanými rozměry. Aktuálně se tak především můžete v praxi setkat se SMD LED, které jsou označené 5050, 3528 a 2835. Toto značení pak současně odpovídá i jejich rozměrům v milimetrech, tedy dioda 5050 neboli 5 x 5 mm, v případě LED 3528 hovoříme o velikosti 3,5 x 2,8 mm a u poslední vzpomenuté LED 2835 se jedná o rozměr 2,8 x 2,8 mm.

Rozměr sám o sobě však není úplně nejdůležitějším parametrem. Rovněž je doporučeno se zaměřit na světelný tok a výkon ve wattech. V praxi však SMD LED procházejí již od svého počátku poměrně prudkým vývojem. Stále více se na trhu prosazuje i mnoho nových druhů LED čipů. Jejich výhodou je to, že jsou menší, mají vyšší výkon a jsou energeticky efektivnější.

Vyberte si diody od TME

Technologický rozvoj klade značné nároky nejen na výrobce, ale i na dodavatele. I ti musejí neustále sledovat situaci na trhu a reagovat pružně na požadavky svých klientů. Značka TME proto dbá na rozsáhlé a zároveň rozmanité portfolio výrobků. To čítá nejen SMD LED, ale také jiné typy diod a dalších součástek. Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. se dnes nejen šíří své nabídky řadí ke klíčovým distributorům součástek pro elektrotechniku a přidružená odvětví.

Původem malá rodinná společnost započala svou cestu v roce 1990 v polském městě Lodž. V této oblasti dnes najdete nejen sídlo firmy, ale také moderní logistické centrum schopné skladovat a denně odbavovat řádově tisíce objednávek. TME v číslech, to je celkem 11 společností na 4 kontinentech a více než 800 zaměstnanců. Tým značky TME je tvořen zkušenými odborníky v podobě inženýrů a dalších specialistů.

Similar Posts